وبلاگ شخصي اكبر زواري رضائي
MUHASEBE - FİNANSMAN VE DÜŞÜNCELERİM
تاريخ : شنبه 4 شهریور 1391 | یازار : اكبر زواري رضائي

Nargile Tarihçesi

İlk olarak milattan önce, ibadet amacıyla yakılan  tütün yapraklarının verdigi keyf ile fark edilip, hayatımızın  vazgeçilmezlerinden oldu. Tarih boyunca pipo oldu, puro oldu, sigara oldu,  ağızlarda çiğnendi. Ancak hiçbir şekil, tütünle ,nargile, kadar  bütünleşmedi. Hindistan cevizinin dışındaki tütün benzeri tabakayı yakan ve  cevizin içine soktukları kamışla keyif yapan Hintliler, asırlar sürecek olan  nargile geleneğini de başlatmış oldular. Zaten ismi de Farsçada ,Hindistan  Cevizli, anlamına gelen ,Nargil, kelimesinden geliyor. Ve nargile aradan geçen  yüzyıllar sonunda bir kültür haline dönüştü.
Hindistan Cevizi zamanla yerini ilk önce kabaga ardından da porselen ve  bronz gövdeli nargilelere bıraktı ve bunlarıçini, gümüş cam gövdeliler izledi.  Önce iranlılar sonra da Araplar arasında yaygınlaştı. Osmanlı ise tütünü 16.  yüzyılda tanıdı. Tiryakilerin bir anda çoğalması üzerine dönemin din uleması tütün kullanımına karşı fetva çıkardı. Fetva üzerine de Padişah I. Ahmet tütün  içmenin yasaklanması hususunda bir ferman yayınladı. Ancak, I. Ahmet'ten sonra  tahta geçen Sultan Mustafa ve II. Osman devirlerinde tütün yasağının önemli bir  etkisi olmadı. Araplar ''sisa'', iranlilar ''kalyan'' adını verir. 


 Dünya'da Nargile Nargile, Yakın ve OrtaDoğu'da, Arap  Yarımadası'nda, bazı Afrika ülkelerinde, Türkiye ve Yunanistan'da gayet iyi  tanınıyor ve de çok seviliyor. Böylesine rağbet gören nargileyi elbette artık  Amerikalılar da görmezden gelemiyorlar. Ancak ABD ve Fransa'daki sıkı tütün  kanunları özel nargile tütünlerinin ithalatına zorlaştırsa da yine de bir yol  bulunup bu ülkelerde de benzeri nargile keyifleri yakalanabiliyor. İster nargile  kahvesi, ister neo-orientalist kafe densin, netice itibariyla nargile içilen her  yer muhabbet ve huzurun merkezi olarak büyük rağbet görüyor. Lübnan Günümüzde kadınlarla erkeklerin birlikte kahvelerde içtikleri nargile, ülkenin  yakın geçmisteki savaş döneminde halkın, sığınaklarda bir araya gelerek sohbet  etmesinde önemli bir araç olmuş. O karanlık günler biraz da nargilenin  desteğiyle aşılabilmiş. Suriye Bu ülkede nargile içicileri daha çok yaşlı erkekler. Diğer ülkelerdekilerin aksine buradaki kahvelerde sohbet yerine daha  çok gazete okumak tavla, dama ya da satranç oynamak tercih ediliyor. Suriye'nin  diğer bir özelliğiyse önemli bir nargile ihracatçısı olması. Ürdün Ürdün'de yol kenarlarında uygun yer olsa dahi, nargile kahvelerinin teraslarda  olması tercih edilmiş. Bu kahvelerde koyu sohbetlerin yanında tavla ve kağıt  oynamak da son derece popüler. Yunanistan Özellikle Türkiye'den giden  Rumlar arasında son derece yaygın olarak içilen nargile, Yunanlılar tarafından  da seviliyor. Bu ülkede nargile Türk kahvesi eşliğinde içiliyor. Mısır Bu  ülkede nargile on yedinci yüzyılın başından itibaren içiliyor. Mısır'da nargile  o kadar popüler ki, her sokakta, her köşe başında nargile içenlere rastlamak  olası. Genellikle yirmi dört saat açık olan nargile kahvelerinde hafif yemek  servisleri de yapılıyor. Libya Libya'ya tütünün ulaştığı on yedinci  yüzyıldan bu yana nargile içiliyor. Büyük palmiye ağaçlarının gölgesindeki  lokantalarda yemek yendikten sonra kadınlı-erkekli aileler oturup nargile keyfi  yapıyorlar. Libya'da nargile severlerin kendi tütünlerini içmek istemeleri  olağan karşılanıyor. 

 Tunus Küçük kentlerde rastlanmasa da büyük ve orta ölçekli Tunus şehirlerinde  nargile içiliyor. Bu ülkede özellikle turistler nargileye büyük ilgi  gösteriyorlar. Yemen Yemen'de de nargile oldukça yaygın bir biçimde  içiliyor. Ancak Sözcük olarak ,nargile, kullanılmıyor, kendi yerel dillerindeki  adı tercih ediliyor. İran Nargile İran'ın olmazsa olmazlarından bir  tanesi. Günlük yaşamda nargile bu kadar önemli olduğunda bazı ayrıcalıkları da  hak ediyor. Sıkı dini kuralların uygulandığı ülkede iş nargileye geldiginde bu  kurallar hafifliyor ve de kadınlar nargile kahvelerine eşleri ya da annelerinin  eşliğinde gidebiliyorlar. Hindistan Nargilenin anavatanı Hindistan elbette  bu geleneğini sürdürüyor. Bazı Hintliler nargileye o kadar düşkünler ki,  seyahate çıktıklarında dahi nargilelerini yanlarında götürüyorlar. Afganistan Afganistan'da nargile daha çok yaşlılar tarafından içiliyor,  gençler sigarayı tercih ediyorlar. Afganistan'daki nargileler alışılagelmiş görüntüden biraz farklılar, marpuç bölümü bir boru değil onun yerine kamış kullanılıyor.


Çin Çin'deki nargile şekli de alışılagelenin son derece dışında. Daha çok  büyük bir çakmağı andırıyor. Gövde bambudan ya da gümüşten yapılıyor. Gümüş üzerinde de ahşap süslemeler bulunuyor. Fransa Nargile salonları ilk  olarak Marseilles ve Lyon'da açılmış. Bunlara daha çok ,kültürel kafe, deniyor  ama netice itibariyla buralarda sadece nargile içiliyor. Elbette Paris'te de bu  kahvelerden bol bol bulunuyor. Bu tür kahvelerin resmi adıysa neo-orientalist  kafeler. Amerika Amerikalılar arasında nargileyle tanışıp da onu sevmeyen  yok. Bu ülkede tütün karşıtı pek çok yasa bulunmasına karşın nargileseverler  buna pek aldırmıyorlar, her geçen gün nargile içilen mekan sayısı artıyor.

Nargile Kültürü Masa - Meşe - Köşe - Ayşe Çok eski bir keyif  olduğu için zaman içinde nargileyle ilgili özlü sözler de üretilmis. ''Masa,  Meşe, Köşe, Ayşe'' bunlardan bir tanesi. Masa, içeceğinizi koyacağınız  yer. Meşe, ateşi yakmakta kullanılan odunu meşe kömürünü anlatmaktadır. Bu da  yalnızca meşenin ''pirnav'' adı verilen türünden elde ediliyor. Köşe, bu  keyfin ortalık yerde yapılamayacağını, Ayşe ise servis yapan garsonları ve  servisin kalitesini anlatan kelimeler.
Nargile içmenin adabıBir kere sigara içer gibi içilmiyor nargile. Havayı nefes alır gibi çekmelisiniz ki şişedeki su fokurdasın ve tütün yansın. Havayı ağzınıza çok yavaşça ve hafifa bir havada sürekli çekmelisiniz. Nargilenin  marpuçu ağzınızda durmalı ve nargilenin fokurdadığını duymalısınız. Tömbeki  lüleye yerleştirildikten sonra üzerine odun kömürü ateşi konur. Ateşi  söndürmeden, tömbekiyi devirmeden içmek maharet istiyor. Nargilenin en büyük  keyfi muhabbeti, çünkü tek başına içilen nargile tiryakilere göre bir sey ifade  etmiyor. İşte hem muhabbet ihtiyacından hem dumanına katlanmak zor olduğundan,  nargileciler nargile kahvelerine gidiyorlar. Muhabbet özelliği,  sigaradan kurtulmanın ve nargile tiryakisi olmanın en önemli nedenidir. Eğer  nargile bilerek içilirse, sigaradan çok daha az zararlı. Doğru içim dumanı içe  çekmeden yapılıyor. Bir doldurum en az bir buçuk saat sürüyor, ehli olanlar bu  süreyi dört saate kadar çıkarabiliyor. İçilmesi çok zaman alan nargile  acelesi olmayanların, hayatı daha bir ferah içinde yaşayanların gözdesi olarak  kabul ediliyor. Sigarayı ise hayata biraz daha hirçin yaklaşanların kullandığı düşünülüyor. Bu nedenle nargile içicileri sigara içenleri kendilerine çok uzak  görüyorlar, hele bir de çakmağı olmayan sigara düşkünlerinden hiç  hoşlanmıyorlar. Çünkü nargilenin kömürüyle sigaralarını yakmaya kalktıklarında,  nargileseverler közün doğal gidişatının bozulduguna inanıyorlar.


Nargile İçmenin Raconu : - Nargile içimi sigara gibi değildir. Havayı nefes alır gibi çekmelisiniz ki şişedeki su fokurdasın ve tütün yansın. - Nargile şişeinin içindeki suyun üzerinde bir hava boşluğu var ve siz marpuçtan  nefes çektiğinizde gelen duman, bu hava boşluğundan geliyor. Sonra hava çıkacak  başka bir yeri olmadığı için sudan vakum yapıyor ve gelen duman suyun içinde  süzülerek ve soğuyarak size ulaşıyor. Sigarayla en büyük farkı da dumanın soğuk  olması. - Nargile havadar ve sakin mekanlarda içilir. Gürültülü konuşmak,  etrafın sukunetini bozmak raconu da bozar. - Asla nargile ateşinden  sigaranızı yakmayın. - Nargilenizi asla yüksek bir yere koymayınız. - Eğer nargileyi biriyle ortak içiyorsanız, marpucunuzu direk partnerinizin eline  vermeyin. Masaya bırakın oradan alsın. - Ve asla nargilede tütüne ek başka  birşey içmeyin.
Kaynak: http://www.izafet.com/genel-kultur/524493-nargile-kulturu.html#ixzz24ZASbI6jگؤنده ر 100 درجه کلوب دات کام گؤنده ر     بؤلوم لر: انديشه
آرشیو
سون یازی لار
یولداش لار
سایغاج
ایندی بلاق دا : نفر
بوگونون گؤروشو : نفر
دونه نین گؤروشو : نفر
بوتون گؤروش لر : نفر
بو آیین گؤروشو : نفر
باخیش لار :
یازی لار :
یئنیله مه چاغی :